2024 - Maj

BOŻE CIAŁO 2024 (30.5.2024 r.) - fotorelacja

NABOŻEŃSTWA MAJOWE 2024

W Polsce wciąż żywa jest tradycja odprawiania nabożeństw majowych przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach, w otoczeniu „łąk umajonych” i napełnionych ptasim śpiewem lasów. W naszym kraju, w naszej jedwabieńskiej parafii, ciągle można spotkać grupy ludzi szczerze modlących się Litanią do Matki Bożej i śpiewających maryjne pieśni.

Przepiękny miesiąc maj poświęcony jest Matce Bożej. Choć zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych, w całym Kościele trwa od połowy XIX wieku, to rodowód tej tradycji jest o wiele wcześniejszy. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane na Wschodzie już w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku powstała myśl, aby ten cały, piękny miesiąc poświęcić Matce Bożej. Pierwszym, który wcielił tą myśl w czyn, był król hiszpański Alfons X, żyjący w drugiej połowie XIII wieku. Władca ów sam brał udział w nabożeństwach majowych i swoim poddanym zalecał, aby czynili podobnie.
Dla osób, które spotykają się na Majowym codziennie, jest to ważna tradycja modlitewna, ale i rodzinna, przekazywana z pokolenie na pokolenie.

IX CHARYTATYWNY BIEG CARITAS (1.5.2024 r.)

1 maja 2024 r. przywitał nas parafian, mieszkańców gminy oraz licznych gości piękną pogodą.
Pięknie zapowiadający się dzień sprzyjał do wyjścia z domów i wzięcia udziału w IX Biegu Caritas.

Na początku została odprawiona przez ks. Romana Lompę Msza Św. w intencji rodzin.
Po mszy udaliśmy się na gminny stadion, gdzie trwały zapisy chętnych do wzięcia udziału w biegu.
Były ustawione również stoiska KGW Szuć, które częstowało przepyszną grochówką, stoisko Gminnego KGW, które częstowało najróżniejszymi, smakowitymi wypiekami oraz stoisko PZC, oferujące gofry i watę cukrową, cieszące się popularnością szczególnie wśród najmłodszych.
Punktualnie o godz. 12:30 rozpoczęły się biegi, przeprowadzone w sześciu kategoriach.

I kat. - bieg rodzinny na 100 m, w którym zwyciężyły:
1/ Rodzina Grabowskich
2/ Rodzina Kozłowskich
3/ Rodzina Wiktorowskich

II kat. - kl. 1 – 2
Chłopcy                                                                                             Dziewczęta:
1/ Albert Olszewski                                                                           1/ Maja Michalak
2/ Marcel Kuszpa                                                                               2/ Celina Kluskowska
3/ Albert Barański                                                                              3/ Natasza Łukiewicz

III kat. - kl. 3 – 4
1/ Hubert Michalak                                                                            1/ Blanka Barańska
2/ Mateusz Bajurko                                                                            2/ Dominika Zalewska
3/ Bartek Kukielski                                                                            3/ Julia Kukielska

IV kat. - kl. 5 - 8
1/ Olaf Zalewski                                                                               1/ Ola Pietruczuk
2/ Filip Kukielski                                                                               2/ Magda Matras
3/ Olaf Stulgis                                                                                    3/ Lena Kacprzycka

V kat. - OPEN
1/ Paweł Mikołajewski                                                                      1/ Agnieszka Gąska
2/ Przemek Krajza                                                                             2/ Magda Michalak
3/ Robert Kaczorowski                                                                      3/ Katarzyna Nowosielska

VI kat. SENIORZY / łącznie /
1/ Ryszard Kaczorowski
2/ Krzysztof Olszewski
3/ Bogumiła Achremczyk

W biegu wzięło udział  127 uczestników, którzy kierowali się zasadą „Fair Play”.
Kolejną atrakcją był mecz charytatywny pomiędzy ZRYWEM JEDWABNO a DRUŻYNĄ WIELKICH SERC. Mecz zakonczył sie remisem 0;0.
Nie zabrakło również stoiska Nadleśnictwa Jedwabno, gdzie można było się dowiedzieć ciekawych informacji o leśnych zagadkach.
Chętni mogli poćwiczyć na „ściance bokserskiej”.
Wszystkie te atrakcje miały swój cel. Była to zbiórka dla Radosława Murawskiego chorego ma muskowiscydozę. ❤️WYNIK ZBIÓRKI: 3.949,57 zł.
PZC dziękuje wszystkim uczestnikom oraz współorganizatorom.
Zapraszamy za rok na X jubileuszowy bieg.