Przejdź do treści
Z życia parafii
2023 - ListopadŚWIĘTO CHÓRÓW I MUZYKI - CECYLIADA 2023


Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź.
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają.
26 listopada 2023 r. w Parafii Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie obchodziliśmy już po raz jedenasty CECYLIADĘ - Święto Chórów i Muzyki.
W tym roku swoje umiejętności zaprezentowały wszystkie zespoły, które śpiewają w ciągu roku na Mszach św. w naszym kościele parafialnym. Tym razem grupy te wystąpiły każdy z osobna, aby obchody tego święta rozciągnąć na niemal cały dzień. Rano, na Mszy o godzinie 9:00 zaśpiewała scholka ISKIERKI BOŻE. Chór parafialny CANTATE DEO zaprezentował się na mszy św. o godz. 11:00, a zespół młodzieżowy UMOCNIENI DUCHEM wystąpił na mszy św. o godz. 17:00. Oprócz uczestnictwa i oprawy muzycznej mszy świętej, każdy zespół przygotował też krótki koncert po jej zakończeniu.
Gościem specjalnym był zespół POGŁOS z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, który mogliśmy usłyszeć w dwóch utworach sakralnych po mszy św. o godz. 11-tej. Były to wielkopostna pieśń ukraińska „Stradalnaja Maty” i chorał gregoriański „Benedicamus Domino”. Warto zauważyć, że niektórzy z chórzystów wystąpili w podwójnej roli, śpiewając w chórze CANTATE DEO i zespole POGŁOS. Można? Można!
Tych, którzy się jeszcze wahają, zachęcamy do chóru lub innych działających przy naszej parafii grup muzycznych, w celu wspólnego śpiewania, bo przecież razem łatwiej się śpiewa i modli, a nuty śpiewanych pieśni przestają być straszne.
A dodatkowo śpiewające Panie i Panowie … pieką pyszne ciasta. Informacja sprawdzona osobiście :)VII ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH


Został ustanowiony w listopadzie 2016 r. przez papieża Franciszka na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W tym dniu są organizowane uroczyste msze święte i liczne akcje pomocy.

Światowy Dzień Ubogich obchodzimy w tym roku pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka (Tb 4, 7)”. W dzisiejszych czasach wydaje się to być zadaniem niemal niemożliwym do zrealizowania.
Nie da się ukryć, że różne formy ubóstwa zdają się coraz bardziej nasilać, wręcz przytłaczać nas swoją obecnością. Po kryzysie wywołanym pandemią przyszły kolejne trudności: wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, kryzys migracyjny. Wszystkie te zjawiska sprawiają, że z jednej strony, w naszym najbliższym otoczeniu narasta problem ubóstwa, a z drugiej - zaczynamy obojętnieć, przyzwyczajając się do obrazu ludzkiej biedy i dramatów, odczuwając zmęczenie trudnymi sytuacjami, które coraz częściej dotykają też nas osobiście. Jak pisze Papież Franciszek: „Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta i staje się coraz większa, aż występuje z brzegów. Ta rzeka wydaje się nas przytłaczać, tak bardzo, że wołanie naszych braci i sióstr, którzy proszą o pomoc, wsparcie i solidarność staje się coraz głośniejsze. Dlatego w niedzielę poprzedzającą uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, gromadzimy się wokół Jego Stołu, aby ponownie otrzymać od Niego dar i misję życia w ubóstwie i służenia ubogim.” [Orędzie Ojca Świętego Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich, punkt 1]. Gromadząc się na Eucharystii w tym dniu, tuż przed końcem roku liturgicznego, chcemy szukać u Pana inspiracji i sił do pomocy najbardziej potrzebującym, często żyjącym tuż obok nas.
„Przeżywamy moment dziejowy, który nie sprzyja zwracaniu uwagi na najuboższych. Wołanie o dostatek staje się coraz głośniejsze, podczas gdy głosy osób żyjących w ubóstwie są uciszane.[…]
Rzeczywistość wirtualna zastępuje prawdziwe życie i coraz łatwiej pomylić te dwa światy. Ubodzy stają się obrazami, które mogą poruszyć na kilka chwil, ale kiedy ich napotykamy konkretnie na ulicy, to wówczas następują irytacja i marginalizacja. Pośpiech, codzienny towarzysz życia, uniemożliwia zatrzymanie się, pomoc i troskę o drugiego człowieka.” [pkt. 4].
W naszej parafii działa Parafialny Zespół Caritas, który pomaga potrzebującym nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. Prowadzone są dwa programy caritas. Pierwszy to „Spiżarnia Caritas”, z której korzystają 42 rodziny. W tym roku przez 10 miesięcy rozdysponowano żywność na ponad 120 tys. złotych.
Powyższy projekt ma charakter praktyczny i edukacyjny. Kieruje się ideą walki z marnotrawieniem i niszczeniem żywności. Nasza parafia odbiera żywność z Biedronki w Pasymiu.                                                          
Drugi to program  „Na codzienne zakupy” .Beneficjenci korzystają z karty płatniczej o wartości 185,00 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Zakupy mogą robić w sieci sklepów „Biedronka”. W naszej parafii z tej formy pomocy korzysta siedem osób. Powyższy program powstał we współpracy Fundacji Biedronka, Caritas Polska i Caritas Diecezjalna.
Poza tym:
- styczeń - PZC włączyła się do organizacji „Orszaku Trzech Króli”,
- luty - Światowy dzień chorego,
- kwiecień - Niedziela Miłosierdzia Bożego - uroczysta Msza święta za wolontariat Caritas,
- kwiecień - 30.04. - VIII Bieg Caritas, którego niezmiennym celem jest promocja wolontariatu i zdrowego stylu życia oraz rywalizacji w duchu fair play, promocja encykliki "Laudato Si", w trosce o nasz wspólny dom,
- sierpień - 15.08. - dożynki gminno-parafialne, na które został wykonany wieniec dożynkowy oraz stoisko z żywnością, dziękczynienie za plony,
- odpust ku czci Matli Boskiej Częstochowskiej - wspólna agapa,
- wrzesień - 23 i 24.09.2023 r. - szkolenie dla liderów i wolontariuszy, związane z prowadzeniem programu karty „Na codzienne zakupy” zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. W  szkoleniu wzięła udział lider Wanda Kowalska,
- październik - "Pola Nadziei"- SKC.
W miesiącu grudniu PZC i SKC włączy się w ogólnopolska akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zorganizuje kiermasz Bożonarodzeniowy oraz wigilię dla seniorów.
Parafialny Zespół Caritas przeprowadzał zbiórki pieniędzy na rzecz potrzebujących w Syrii, Ukrainie, Słowenii, chrześcijan w Strefie Gazy (7.000,00 PLN).
Wiele działań podejmowanych przez PZC nie da się przeliczyć na środki materialne.
Papież Franciszek: „Mówiąc o ubogich, łatwo jest popaść w retorykę. Jest to również podstępna pokusa, aby zatrzymać się na statystykach i liczbach. Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca, dusze.”
W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Światowy Dzień Ubogich, pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którzy pomagają nam pomagać. Każda modlitwa, dobre słowo, wrzucona do puszki czy wpłacona na konto darowizna, każde polubienie czy udostępnienie w mediach społecznościowych, zaangażowanie i życzliwość sprawiają, że Caritas może nieść pomoc na tak ogromną skalę. Dziękuję za świadectwo, że Caritas jest dziełem całego Kościoła - każdego z nas.
© Copyright 2013-2021 Rzymskokatolicka Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie – All Rights Reserved
© Copyright 2013-2021 Rzymskokatolicka Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie – All Rights Reserved
© Copyright 2013-2024 Rzymskokatolicka Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie – All Rights Reserved
Wróć do spisu treści