2019 - Kwiecień

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - PATRONALNE ŚWIĘTO CARITAS (28.4.2019 r.)

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia

Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny, 30 kwietnia 2000 roku, Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracja dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia" (Dz. 299). "Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz,
a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą
do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski"
(Dz. 699).
W naszej parafii w Święto Miłosierdzia Bożego odbył si
ę VI Charytatywny Bieg Caritas.
O godz.
15:00, w kościele, przy wystawionych relikwiach św. Faustyny uczestnicy biegu odśpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie
na przykościelnym placu przystąpili do rozgrzewki, którą poprowadził Pan Józef Lompa. Tak przygotowani uczestnicy przeszli na linię startu i ruszyli malowniczą trasą w kierunku miejscowości Szuć. W tym biegu nie było zwycięzców, medalowych miejsc. Biegli mali i dorośli, młodzi i seniorzy. Wszyscy pobiegli dla chorej ANI, to ONA ma być zwycięzcą i pokonywać własne słabości i chorobę. Do pokonania trzykilometrowej trasy wystarczyło wszystkim pół godziny.
Po biegu rozpoczęła się agapa, loteria fantowa oraz występy wokalne dzieci i młodziezy.
Święto Bożego Miłosierdzia - Patronalne Świeto Caritas zakończyło się Mszą Św. w intencji wszystkich wolontariuszy, osób wspierających i darczyńców Caritas.
Parafialny Zespół Caritas zbierał ofiary do puszek po każdej
Mszy św. i w trakcie agapy, zebrano - 2389,00 . Z loterii fantowej uzyskano 3860,00 zł. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zebrali 591,00 zł. Łącznie zebrano 6840,00 (słownie: sześć tysięcy osiemset czterdzieści złotych 00/100).
Wszystkie ofiary zostały przekazane dla naszej parafianki Ani.
P
arafialny Zespół Caritas serdecznie dziękuje za włączenie się w organizację VI Biegu Caritas, a szczególnie: czuwającym na biegnącymi zawodnikami: Panu R. Tomaszek, strażakom i Panu J. Lompa, paniom: Alicji, Natalii, Marii, Katarzynie, Zofii, Juli za zorganizowanie loterii oraz wszystkim darczyńcom fantów, pani Grażynie Tomczak i pracownikom hotelu „Natura Mazur” za przygotowanie pysznych przekąsek i pomoc przy obsłudze stoiska. Serdecznie dziękujemy wszystkim paniom za przyniesione ciasto.
Dziękujemy uczestnikom biegu i wszystkim obecnym ofiarodawcom, bez Waszego „miłosierdzia”, to święto w połączeniu z VI Biegiem Caritas „Biegniemy

dla Ani”, nie udało by się. Bóg zapłać.

WIELKA SOBOTA (20.4.2019 r.) - galeria

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ (19.4.2019 r.) - galeria

Link do Męki Pańskiej:

NIEDZIELA PALMOWA - KONKURS PALM (14.4.2019 r.)

W Niedzielę Palmową w naszej parafii został przeprowadzony wśród dzieci konkurs na najpiękniejszą palmę.

W starożytności w wielu religiach palma uważana była za drzewo święte. W Izraelu zachowano to przekonanie, a wyraziło się ono w szczególny sposób
przy budowie świątyni w Jerozolimie. Otóż palmy zdobiły ściany oraz wejście do Świętych w świątyni Salomona. W ten sposób nawiązywano do symboliki drzewa życia z raju. Na głowicach dwóch kolumn przed wejściem do sanktuarium były ozdoby w kształcie palm i łańcuchów. Oznaczało to granicę,
której nie mógł przekroczyć żaden niewierny i grzesznik. Palma wiąże się z majestatem Boga. Jest symbolem wszystkiego, co wzniosłe i szlachetne, sprawiedliwe i piękne, jest symbolem życia, które się nie kończy. W sztuce chrześcijańskiej palma rosnąca pomiędzy dwoma winnymi krzewami jest symbolem krzyża Chrystusa. Na starożytnych chrześcijańskich nagrobkach palma symbolizuje zwycięstwo nad doczesnym życiem. Co oznacza palma w moim ręku?
Jest uwielbieniem Jezusa Chrystusa, jest oddaniem czci Temu, który mnie odkupił. Ale palma w moich rękach jest znakiem, że chcę w tym Wielkim Tygodniu przekroczyć kolejną granicę w moim życiu religijnym. Granicę wierności w dobrym.
Kryteria oceny:
wysokość,
- samodzielność wykonania
- estetyka wykonania
- walory artystyczne
,
- dobór materiałów i elementów zdobniczych
- tradycyjne metody zdobienia
- bogactwo użytych materiałów
.
Wszyscy uczestnicy konkursu sprostali temu zadaniu i okazali się w oczach komisji zwycięzcami.

DROGA KRZYŻOWA 2019 - galeria