2022 - Listopad

CECYLIADA (20.11.2022 r.)

Z okazji zbliżającego się święta patronki śpiewu liturgicznego i chórów – Świętej Cecylii oraz 10-lecia chóru parafialnego „Cantate Deo” w dniu 20 listopada 2022 r. po Mszy Świętej o godz. 11:00 miał miejsce koncert zespołów muzycznych, działających przy rzymskokatolickiej parafii p.w. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie. Koncert ten wpisywał się też w obchody 90-lecia tutejszego kościoła parafialnego. Gościem specjalnym obchodów był zaproszony przez naszego księdza proboszcza - Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum” z Olsztyna.

Przed koncertem, Mszę Świętą w intencji ww. zespołów muzycznych odprawił ks. proboszcz Roman Lompa, a oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnili: tegoroczny jubilat – chór parafialny „Cantate Deo” oraz zaproszony gość specjalny - Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum” z Olsztyna. Chór „Cantate Deo” zaśpiewał m.in. pieśń „Gdzie słyszysz śpiew” ks. Kazimierza Dąbrowskiego, napisaną z wykorzystaniem słów Johanna Wolfganga Goethego, psalm 33 „Zaśpiewajmy Panu pieśń nową” (będący hymnem festiwalu piosenki religijnej „Cantate Deo” w Gliwicach), pieśń „Złożę na Pańskim stole” Stanisława Drawskiego, napisaną do słów wiersza Marka Skwarnickiego „Boże Ciało” i pieśń fińską „Dzięki, Panie, za Twą łaskę”. W wykonaniu chóru „Cantorum” usłyszeliśmy pieśń „Zbliżam się w pokorze” (jeden z łacińskich średniowiecznych hymnów eucharystycznych, którego tekst przypisywany jest św. Tomaszowi z Akwinu) i utwór „Anima Christi” włoskiego kompozytora i dyrygenta Marco Frisiny. Na początku Mszy Świętej obydwa chóry wykonały wspólnie hymn Chrystus Wodzem” w opracowaniu chóralnym Pawła Bębenka, a w trakcie koncertu „Hymn do Św. Cecylii”, którego autorem jest salezjanin, ks. Antoni Chlondowski.
Koncert zespołów muzycznych po Mszy Świętej rozpoczęli najmłodsi wykonawcy naszej parafii – zespół „Iskierki Boże”, który zaśpiewał 2 piosenki: „Tuż, tuż”, z repertuaru zespołu „Mała Armia Jezusa”, autorstwa Tomasza Mikołajczyka i „Ukulele”, z repertuaru zespołu „Małe TGD”, autorstwa Piotra Nazaruka.
Kolejnym wykonawcą był zespół młodzieżowy „Umocnieni Duchem”, który zaprezentował piosenki z repertuaru zespołu TGD (Trzecia Godzina Dnia) - „Nadejdzie dzień”, na podstawie psalmu Psalmu 47 i „Zbawiciel, On porusza góry” (Mighty To Save) Reubena Morgana i Bena Fieldinga, w oryginale nagrana przez zespół Hillsong.
Tegoroczny jubilat - chór parafialny „Cantate Deo” wykonał „Pieśń turystyczną” (nieznanego autorstwa, we własnym opracowaniu) i „Nie lękajcie się”, hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z papieżem Benedyktem XVI w Polsce, na Błoniach Krakowskich, w 2006 r., napisany przez Piotra Pałkę.
Z kolei Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum” z Olsztyna, powstały w 2005 roku z inicjatywy ks. Remigiusza Klimkowskiego (ówczesnego proboszcza parafii św. Marii Magdaleny we Wrzesinie koło Olsztyna), wykonał 2 utwory muzyki klasycznej autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta: hymn „Ave verum Corpus” (Witaj prawdziwe Ciało), którego treść w przeszłości niesłusznie przypisywano papieżowi Innocentemu IV lub Tomaszowi z Akwinu oraz utwór „Dona nobis pacem” (Obdarz nas pokojem) z mszy c-moll nazywanej Wielką, którego monumentalne partie chóralne, stawiają je w jednym rzędzie z Requiem tegoż kompozytora. Nawiązując do niedawno obchodzonego Święta Niepodległości chór wykonał też „Marsz I Brygady” (Legiony to żołnierska nuta), napisany do melodii Marszu Kieleckiego nr 10 (od 2007 r. oficjalnej pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego) oraz pieśń wojskową „Maki” (Ej, dziewczyno), napisaną prawdopodobnie w roku 1918, w ostatnich miesiącach I Wojny Światowej, której autor tekstu i melodii pozostaje nieznany.
W obliczu toczącej się w Ukrainie działań wojennych, na zakończenie swojego występu chór „Cantorum” wykonał drugi z hymnów, wspomnianego na wstępie festiwalu piosenki religijnej w Gliwicach – „Modlitwa o pokój” (Obłoki ludzkich rąk,) tandemu autorskiego Mirosława Hanusiewicz - Norbert Blacha.
Spotkanie tych co lubią muzykę i śpiew, które odbyło się na chwałę i cześć naszego Pana Jezusa Chrystusa, zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem refrenu utworu, skomponowanego przez Leopolda „Poldka” Twardowskiego do psalmu 115 i słów św. Franciszka z Asyżu „Nie nam Panie”.
Opiekunami i kierownikami zespołów, biorących udział w tegorocznej „Cecyliadzie” byli: Maria Orzechowska (zespół „Iskierki Boże”), Tomasz Banul (zespół „Umocnieni Duchem”, Mirosław Frąckiewicz (chór parafialny „Cantate Deo”) i Anna Gawłowicz (Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum”)
Wszystkim, którzy pomogli nam przygotować tegoroczną „Cecyliadę” w kościele i poczęstunek w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie, a zwłaszcza ks. Proboszczowi Romanowi Lompa, Parafialnemu Zespołowi „Caritas”, Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich z Szuci (z P. Teresą Kowalczyk na czele) oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie (i jego Dyrektorowi P. Adamowi Cudakowi) - serdecznie dziękujemy.
Szczęść Boże !

Członkowie chóru parafialnego „Cantate Deo”